Раніше заміна гравців не дозволялася, і команди догравали матч у первинному складі. Якщо гравець отримував травму або був видалений з поля, команда догравала в меншому складі. З 1954 року постраждалий гравець міг повернутися на поле, навіть без зупинки гри, лише з дозволу судді. Заміна гравця, який отримав травму, була дозволена лише у 1959 році. З 1967 року можна замінювати двох гравців запасними, незалежно від того, отримали вони травму чи ні. За неправильний вихід гравця на поле, суддя з 1968 року робить гравцеві зауваження і призначає на користь суперників вільний удар з того місця, де гравець незаконно вступив на поле. З 1971 року гравець має право вийти на поле тільки від центрального прапорця. З 1973 року незаконний вихід гравця на поле карається призначенням вільного удару з того місця, де був м’яч у момент, коли гра була перервана.
2)ВОРОТАР
У перших офіційних правилах 1863 року про воротаря взагалі немає згадки. Спіймати м’яч у повітрі дозволялося кожному гравцю. За таке «хороше захоплення м’яча» гравець пробивав вільний удар. У 1869 році торкатися м’яча рукою було категорично заборонено усім гравцям. Лише в наступному 1870 році в правилах знаходимо першу згадку про воротаря. Йому, єдиному гравцю команди, було дозволено грати рукою при захисті воріт. Він міг робити необмежену кількість кроків з м’ячем у руках. З 1877 року воротареві заборонялося нести м’яч у руці, але він міг зробити два кроки з м’ячем у руці. Опції воротаря в команді міг виконувати тільки один гравець, хоча його функції міг взяти на себе під час матчу інший гравець, який брав участь в грі. Але про це команда повинна була оголошувати заздалегідь. Право воротаря грати руками при захисті воріт пояснювалося тим, що воротарі грали рукою на всьому футбольному полі, тому що воротар і на половині суперника «захищає власні ворота». У 1898 році право воротаря грати рукою було обмежено власною половиною футбольного поля, а з 1912 року воротар має право грати рукою тільки на своєму штрафному майданчику. У 1931 році воротареві було дозволено робити з м’ячем у руці чотири кроки. Однак після того, як воротар ударяв м’ячем об землю, він міг повторити ще 4 кроки з м’ячем у руці і так кілька разів. З 1967 року воротар вже не має права безпосередньо повторити 4 кроки з м’ячем у руці, а після четвертого кроку повинен відіграти м’яч так, щоб інший гравець зміг цим м’ячем зіграти. Але ці 4 кроки він міг розділити на дві частини. Правила про напад на воротаря також змінювалися. З 1892 суперник має право коректно напасти на воротаря, якщо воротар тримає м’яч або блокує нападаючого суперника. З 1903 року воротар захищений тільки у власному воротарському майданчику.
Визначення взуття знаходимо вже в перших офіційних правилах 1863 року. Було заборонено мати на бутсах виступаючі цвяхи, залізні пластинки й тверду гуму. Порушення цієї заборони з 1887 року каралося видаленням із гри. У той же час правила вказували, що суддя, за бажанням команди, перевіряє бутси гравців команди суперника. Ремінці на підметках були дозволені в 1899 році. Вони повинні були проходити по всій ширині й могли бути зі шкіри або м’якої гуми. З 1910 року були заборонені на бутсах металеві устілки, навіть якщо вони обтягнуті шкірою й дозволені набивні шипи або ремінці в комбінації із шипами. Гравець, вилучений з гри за невідповідне взуття, по діючим з 1929 року правилам, міг повернутися на поле після того, як привів його в порядок. З 1933 року він повинен був чекати повернення на поле доти, поки гра буде зупинена. Правила про заміну шипів, які вгвинчуються почали діяти з 1955 року. Особливі правила про незмінні шипи, які являють собою одне ціле з підошвою, вийшли в 1973 році.
Раніше у футбол грали або на час, або на кількість забитих м’ячів. Про це команди домовлялися під час обговорення майбутнього матчу. У договір входило й кількість перерв у грі. Перерви були досить тривалими. Гравці милися, переодягалися, відпочивали. Одна перерва в грі існує з 1892 року. Починаючи з 1897 року гра повинна бути продовжена тільки для виконання одинадцятиметрового удару, призначеного наприкінці гри. Тривалість гри в 90 хвилин була встановлена в 1890 році. Облік пропущеного часу у футболі діє з 1903 року. (Час, витрачений на надання допомоги гравцеві на полі, з 1909 вважається пропущеним). Поділ гри на дві напівгодини діє з 1892 року, а продовження гри 2х45 хв. було встановлено правилами тільки в 1938 році. Із цього ж часу пропущений час у грі компенсується у відповідному таймі.
Раніше ворота являли собою дві дерев’яних тичини, поставлені на лінії воріт на відстані 7,32 м один від одного. Гол вважався забитим у тому випадку, якщо м’яч пройшов між штангами на будь-якій висоті. При закиданні м’яча через бічну лінію гол забитим не вважався.
Висота була обмежена тільки з 1866 року. На висоті 2,44 м від землі натягувалась стрічка між тичинами воріт. Вважалося, що гол забитий, якщо м’яч пройшов за лінію воріт між тичинами під верхнім обмеженням воріт. Гол вважався забитим і у тому випадку, якщо м’яч не пройшов за лінію воріт через те, що захисник рукою не дав м’ячу влетіти у ворота. В 1874 році для воріт в якості поперечини рекомендували колоду. З 1887 року гол не вважався забитим, якщо нападаючий гравець рукою торкнувся воріт, і вважався забитим у власні ворота, якщо до них доторкнувся рукою захисник. Сітку воріт, хоча й не в обов’язковому порядку, стали застосовувати в 1891 році. Установлена по інструкції товщина штанг воріт і колоди (12,5 см) ставиться до 1894 року. Пізніше ширина й товщина колоди й тичин була дозволена в межах від 10 см до 12 см. В 1898 році в правилах з’явилася установка, що ворота повинні стояти посередині лінії воріт, тобто на однаковій відстані від бічних ліній. Перетин тичин і колоди воріт був квадратним. З 1957 року вони могли мати й інший точно встановлений перетин. У той час було дозволено використовувати при виготовленні воріт не тільки дерево, але й метал. Дротяні сітки воріт були заборонені, навіть якщо дріт покритий іншим матеріалом. З 1967 року, за згодою обох команд, дозволялося догравання товариського матчу і без поперечини, якщо вона при грі була ушкоджена й немає можливості привести її в колишній стан.
6) М’ЯЧ
Із самого початку організованого футболу, як правило, грали круглим м’ячем зі шкіряним покриттям і накачаною камерою. Такий м’яч не був новинкою і в інших іграх. Ян Амос Коменський у середині XVІ століття в творі «Орбіс піктус» описує балон, надутий повітрям через клапан. У першому чеському виданні правил пункт про «снаряди» пропонує «надутий м’яч або велику кулю, підготовлену спеціально для цієї гри і постачений шкіряним покриттям. М’яч можна надути за допомогою гумової трубки, яка потім добре перев’язується, щоб повітря не виходило». Розмір м’яча і його вага визначали тоді за традицією. Тільки в 1871 році знаходимо в правилах згадування про те, що м’яч повинен мати довжину окружності від 68,5 см до 71 см. Вага м’яча була встановлена тільки в 1888 році — від 370 г. до 425 г. З 1935 року припустима вага збільшилася до 396-453 г. Дана вага вважається обов’язковою для початку матчу.
З 1955 року заміна м’яча проводилась тільки за згодою судді. З 1960 року суддя може дозволити заміну м’яча в тому випадку, якщо протягом матчу вага м’яча збільшилася настільки, що, за висновком судді, м’яч став некондиційним для гри або небезпечним для гравців.
Мені пощастило тримати в руках книгу "800 вопросов и ответов о правилах футбола” Володимира Гайдовського. Видана вона була ще 1987 року у Тбілісі і містить 800 питань і відповідей про футбольні правила, серед яких є доволі таки цікаві. Крім того у книзі коротенько викладена історія футбольних правил. Оскільки книгу придбати Вам навряд чи вдасться, то вирішив опублікувати на блозі кілька статей з історії футбольних правил. Думаю, любителям футболу вони будуть до вподоби
На зачатках організованого футболу, грою керували капітани команд-учасниць. Через те, що капітани були в той же час гравцями, їм було не зручно при грі між собою вступати в суперечки про правила. Тому кожна команда призначала свого представника, що не брав участь у грі і мав право, якщо буде потреба й за взаємною домовленістю, перервати гру.
В 1889 році суддя міг вмішатися в гру тільки в тому випадку, якщо судді на лінії не приходили до загальної думки. Потім суддя сам вирішував, як буде тривати гра. Тільки в 1891 році суддя одержав повну владу.
В 1895 році влада судді поширилася й на ті випадки, коли було потрібно переривати гру. З 1903 року у футболі було введене поняття переваги у грі: суддя не зупиняє гри, якщо впевнений, що ця зупинка принесе вигоду провиненій команді. В 1936 році судді було дане право карати гравців з того моменту, коли він з’явився на поле. З 1938 року суддя має право застосовувати правила після початкового удару.
В 1863 році у футбол грали на поле з максимальними розмірами 130х90 метрів. Але згодом стало ясно, що таке поле занадто велике. Уже в 1866 році були встановлені мінімальні розміри поля 91х45 метрів, а з 1897 року максимальні розміри були знижені до 119х91,5 метра. Для позначення поля в той час досить було чотирьох кутових прапорців. Їхня мінімальна висота (1,52 м) була встановлена тільки в 1896 році. З 1883 року поле позначалося борозенками в землі. В 1883 році на футбольному полі проводилися дві лінії, паралельні лініям воріт, на відстані 5,5 й 11 метрів від лінії воріт. Ці лінії проходили по всій ширині поля – від однієї бічної лінії до іншої. В 1891 році 5,5-метрові лінії були скасовані, а замість них на футбольному полі в кожної штанги воріт позначалося півколо радіусом 5,5 метра. Одночасно вступило в дію правило про позначення центрального кола радіусом 9,15 метра. До цього в центрі поля була тільки крапка. Центральну лінію позначали деякі команди зі своєї ініціативи вже в 90-х роках. У правила ж її вводять із 1902 року. З 1895 року лінії на полі позначалися не борозенкою, а крейдою, вапном або іншим зручним матеріалом так, щоб перебувати на одному рівні з поверхнею поля. В 1897 році було встановлено, що футбольне поле повинне утворювати прямокутник. Нинішнє позначення футбольного поля визначено в 1902 році. Тоді ж були скасовані напівкола у стійок воріт та 11-метрові лінії. Замість них була введена площадка у воріт, штрафна площадка і крапка для 11-метрового удару, а також кутовий сектор. З 1909 року для кращої орієнтації поза футбольним полем поміщають центральні прапорці. Штрафну дугу біля штрафної площадки позначають із 1937 року.
У 1957 році в Німеччині за декілька секунд до завершення футбольного матчу у ворота однієї з команд був забитий переможний гол. При цьому суддя не помітив, що нападаючий підправив м’яч рукою, і зарахував гол. Тоді на поле вийшов місцевий священик і став голосно перестерігати команду, що перемогла, признатися, як була справа. Слова пастиря здобули дію. Футболісти призналися в тому, що забили м’яч неправильно. Суддя гол відмінив, і зустріч закінчилася внічию.
Національна команда Ботсвани не виграла жодного міжнародного матчу за двадцять вісім років існування. У команді змінилося більше п’ятдесяти головних тренерів, чотири з яких були колишніми радянськими спортсменами.
Футбол офіційно заборонений в шести країнах, включаючи Афганістан, Кампучію і Гренландію. Цікаво, що футбол (соккер, тобто європейський футбол) дозволений для гри в штаті Юта, США, лише за умови, що поле розташоване не ближче, ніж в 1,5 милі від церкви. Для бейсболу, гольфу і американського футболу це відстань — 0,5 милі.
Бразильського футбольного захисника Пінейро називали рекордсменом по голах у власні ворота. Лише у одному сезоні він забив у ворота своєї команди 10 голів. Пінейро перевели в напад. У першому матчі «рекордсмен» знов ухитрився вразити власні ворота. Коли футболістові виповнилося 25 років, товариші по команді подарували йому компас, на якому було вигравійовано: «Пам’ятай, противник на тій стороні».
Це сталося в 1980 р. під час футбольного матчу в румунському місті Тімішоаре між місцевою «Політехнікою» і командою Бразильського клубу «Атлетіко». Один з Бразильських нападаючих на високій швидкості увірвався в штрафний майданчик господарів поля і вийшов один на один з румунським воротарем. Голкіпер «Політехніки» у відчайдушному стрибку кинувся в ноги бразильцеві, той підскочив і врізався головою в штангу воріт, яка, не витримавши удару, переламалася навпіл. Судді довелося на 20 хвилин перервати матч для того, щоб працівники стадіону замінили «постраждалу» штангу. Бразильський нападаючий, як ні в чому не бувало, продовжував гру.
У сімдесятих роках ХІХ століття стандартна футбольна форма називалася "плюс 4″, тому що складалася із чотирьох основних елементів: штанів, заправлених у високі, до колін шкарпетки; сорочки й шапки. Футболісти навіть іноді одягали циліндри.
У Вікторіанські часи в Англії гравцям доводилося носити важкі робочі або армійські черевики, що було дуже нелегко і травмонебезпечно.
Також піднімалися питання цензури. Так в 1904 р. ФА, стурбована тим, що футбольні шорти ставали усе коротші, ввела правило: "футбольні шорти повинні прикривати коліна гравців”. Однак, що повинен був робити суддя, якщо вони не прикривали коліна – було незрозуміло.
Найбільші глобальні зміни в уніформі відбулися після Другої світової війни, у континентальній Європі, особливо в Італії й Угорщині. Довгі шорти мали недоліки (вага, дискомфорт), довелося їх удосконалити.
В 1939 році починають з’являтися перші номери на сорочках. Один цікавий факт… в 1960 році шотландський "Селтік” став першим і єдиним клубом, у гравців якого були пронумеровані шорти, а не сорочки.
Інша масштабна зміна у футбольній формі відбулася, коли були винайдені синтетичні волокна, типу нейлону й акрилу. Одяг став дуже легким, практично непромокаючим як усередині, так і зовні. Через шипи взуття стало краще "чіплятися” за газон.
Сьогодні через комерціалізацію футболу постійно змінюється і вигляд форми. Нові технології беруть своє. Компанія "Nіke” змогла домогтися того, що форма тепер важить 150-200 грам, тканина не поглинає вологу, а значить, під час гри вага футболки не збільшується. Сучасні бутси так само відрізняються малою вагою та підвищеною зручністю. У професіоналів кожна пара взуття "заточена” під певну погоду, у бутс різна кількість шипів. Футболістам створюють унікальне взуття з урахуванням антропометрії стопи, щиколотки й інших факторів.
Всі ми звикли до рекламних оголошень на футболках гравців. Іноді футболісти виражають протест або співчуття й розміщають у себе на плечі різні пов’язки. Іноді спонсорські контракти доходять до абсурду. Так футболістам мадридського "Атлетіко” на кожен матч доводилося виходити в різному одязі, тому що рекламувалися нові фільми, які на той момент ішли в кінотеатрах. Говорили навіть, що вони намагалися виготовити їх дешево й використовували тканину від матраців з місцевого заводу. Деякі дотепер після тієї історії називають "Атлетико” матрацниками.
В історії футболу були і своєрідні модники. Деякі під основною футболкою носили майку з різними закликами, гаслами, жартами, рекламою. Відомий російський футболіст Єгор Титов дуже любив носити майку "Хто ми? М’ясо”.
А збірній Камеруну навіть заборонили грати на ЧС-2002 у Кореї і Японії у своїх дивних майках. Офіційний представник штаб-квартири ФІФА Кейт Купер заявив, що "верхня частина форми у вигляді безрукавки” не може бути схвалена як форма національної команди. "Це не звичайна спортивна сорочка, а жилет”, – відзначив він. Таким чином, камерунцям не вдалося стати законодавцями футбольної моди. Такий вибір одягу був не випадковий, вона ідеально підходила для жаркого тропічного клімату в Африці. Також в африканців були спроби об’єднати труси й майку в єдиний комбінезон.
Донедавна в суддів була непомітна форма. Але арбітри з італійської "Серії-А” на чолі з П’єрлуїджі Колліною стали носити форму салатового кольору і не помітити їх було дуже важко.
Як бачите, перш ніж сучасне екіпірування дійшло до нас у загальноприйнятому вигляді, їй довелося пройти "вогонь і воду”, витримати цензуру, стати зручною, гарною та унікальною.
Спочатку у футбольних іграх дозволялося доторкатися до м’яча руками. І ця обставина стала спірною, при розробці правил гри. Відповідно, прихильники винятково "ножного” футболу сперечалися із прихильниками футболу "ручно-ножного”. І, як результат, утворилося дві різні гри: футбол і регбі. Перші офіційні правила футболу були затверджені в 1863 році. Це трапилося в Лондоні.
Правила містили 13 статей і у майбутньому стали основою для інших національних асоціацій. Зміст правил був приблизно такий: "Усякий напад справедливий, однак забороняється: затримувати супротивника, штовхати супротивника руками, ставити підніжку й ударяти по нозі (тобто вдаряти по гомілці)”. Не дозволялося "ставити підніжку, ударяти по нозі (гомілки) супротивника, а також користуватися руками, для того, щоб затримувати або штовхати супротивника”.
Сучасні правила гри відрізняються від тих, що були затверджені в 1863, і дотепер мають із ними багато загального. Але є розходження: наприклад, як і інші футболісти, воротар не мав права грати руками. Воротареві дозволяли "застосовувати руки” у межах площини воріт трохи пізніше в 1871 році, а в 1971 році і у межах штрафної площі.
Причому, спочатку ворота були зроблені із двох палиць, без поперечини між ними. Представляєте, як важко доводилося футбольним воротарям спочатку!? Тільки через три роки між палицями натягнули мотузку, а от сітка на воротах уперше з’явилася лише наприкінці XІХ століття. Знаменитий свисток на футбольному полі з’явився в 1878 році, а до цього, арбітр подавав голос самостійно, або за допомогою дзвіночка.
Футбольні правила вдосконалювалися та уточнювалися: в 1874-1875 році було сформульовано, за які порушення гравців карали вільним ударом. В 1887 році знову футбольні правила були змінені. Зокрема, заборонили гравцям стрибати на суперника, нападати ззаду.
Знаменитих одинадцятиметрового та штрафного ударів усе ще не існувало взагалі. Одинадцятиметровий був введений у дію в 1891 році, і тоді воротареві дозволялося рухатися до того, як удар по м’ячу відбувся. До створення ФІФА – міжнародної футбольної асоціації – правила трактувалися численними футбольними асоціаціями різних країн по-різному. І це утрудняло проведення ігор. Але після створення ФІФА в 1904 році, тільки вона має право впливати на футбольні правила та переглядати їх. Напевно, сучасні гравці трохи заздрять своїм попередникам, адже колись у футболі було тільки одне правило: "Ніяких правил!”.
Попередники сучасного футболу – схожі ігри різних країн – спочатку обходилися у футболі без правил. Адже десь футбол був покликаний поліпшувати фізичну форму воїнів, десь служив розвагою для "черні”. У кожному разі, про правила не замислювалися – перемагали найдужчі та найшвидші. Тому найперше правило у футболі, зараз можна озвучити як: "ніяких правил”. Незважаючи на те, що таке положення справ цілком влаштовувало тодішніх футболістів, через якийсь час були введені формальні, "усні” правила. Практично скрізь вони були однакові: гравцям не дозволялося бити суперника по ногах і нижче пояса, ставити підніжки. Але ці правила були скоріше формальними, і гравці, часто захоплювалися й забували про те, що не можна копати суперника.
Спочатку у футбольних іграх дозволялося доторкатися до м’яча руками. І ця обставина стала спірною, при розробці правил гри. Відповідно, прихильники винятково "ножного” футболу сперечалися із прихильниками футболу "ручно-ножного”. І, як результат, утворилося дві різні гри: футбол і регбі. Перші офіційні правила футболу були затверджені в 1863 році. Це трапилося в Лондоні.
Правила містили 13 статей і у майбутньому стали основою для інших національних асоціацій. Зміст правил був приблизно такий: "Усякий напад справедливий, однак забороняється: затримувати супротивника, штовхати супротивника руками, ставити підніжку й ударяти по нозі (тобто вдаряти по гомілці)”. Не дозволялося "ставити підніжку, ударяти по нозі (гомілки) супротивника, а також користуватися руками, для того, щоб затримувати або штовхати супротивника”.
Сучасні правила гри відрізняються від тих, що були затверджені в 1863, і дотепер мають із ними багато загального. Але є розходження: наприклад, як і інші футболісти, воротар не мав права грати руками. Воротареві дозволяли "застосовувати руки” у межах площини воріт трохи пізніше в 1871 році, а в 1971 році і у межах штрафної площі.
Причому, спочатку ворота були зроблені із двох палиць, без поперечини між ними. Представляєте, як важко доводилося футбольним воротарям спочатку!? Тільки через три роки між палицями натягнули мотузку, а от сітка на воротах уперше з’явилася лише наприкінці XІХ століття. Знаменитий свисток на футбольному полі з’явився в 1878 році, а до цього, арбітр подавав голос самостійно, або за допомогою дзвіночка.
Футбольні правила вдосконалювалися та уточнювалися: в 1874-1875 році було сформульовано, за які порушення гравців карали вільним ударом. В 1887 році знову футбольні правила були змінені. Зокрема, заборонили гравцям стрибати на суперника, нападати ззаду.
Знаменитих одинадцятиметрового та штрафного ударів усе ще не існувало взагалі. Одинадцятиметровий був введений у дію в 1891 році, і тоді воротареві дозволялося рухатися до того, як удар по м’ячу відбувся. До створення ФІФА – міжнародної футбольної асоціації – правила трактувалися численними футбольними асоціаціями різних країн по-різному. І це утрудняло проведення ігор. Але після створення ФІФА в 1904 році, тільки вона має право впливати на футбольні правила та переглядати їх. Напевно, сучасні гравці трохи заздрять своїм попередникам, адже колись у футболі було тільки одне правило: "Ніяких правил!”.
11)Історія українського футболу з 1920-1945
У Східну Європу футбол почав проникати в другій половині XІХ століття. Він приходив або через колоністів-іноземців, або завдяки тому, що місцева молодь, познайомившись із цією грою в інших країнах, впроваджувала її в себе.
Територія сучасної України в той період була розбита між двома державами – Російською імперією і Австро-Угорщиною. Це й обумовило відособлений розвиток футболу в цих частинах.
У східну ("російську”) частину футбол принесли в основному іноземні робітники – англійці (Одеса, Миколаїв), валлійці (Донбас) і чехи (Київ). У Буковину футбол принесли австрійці, у Галичину (або Східну Галичину) британці, а в Закарпатті грою захопилася місцева молодь, що вчилася в Будапешті і там познайомилася із цією грою.
1878. Перша відома футбольна команда на території нинішньої України – "Одеський Британський Атлетичний Клуб” (ОБАК). Створена англійцями.
1890. Перші відомості про футбол у Львові.
1892. Перші відомі футбольні ігри у Львові.
1893. Перші відомості про футбол в Ужгороді.
1894. Перший міжміський матч у Львові. Львів – Краків – 1:0.
1894 або 1895 або 1900. По деяким непідтвердженим даним, у Львові були видані перші футбольні правила українською мовою .
1900. Перші відомості про футбольні ігри в Києві. Проведені іноземними робітниками – чехами.
1901. Перший матч в Ужгороді. Ужгород – БАК (Угорщина) – 0:3.
1901-1902. Англійські моряки принесли футбол у Миколаїв.
1902. Перші відомості про футбол на Буковині. Створення Суспільства ужгородських футболістів.
1903. Утворився перший львівський клуб – "Славія” (з 1904 – "Чорні”). Утворився також і перший буковинський клуб – ДФК, німецький по національному складі.
1904. Утворився легендарний клуб КГС (Львів), що з 1907 став називатися – "Погонь”.
1905. Відбувся перший чемпіонат Львова. Чемпіон – "Чорні”.
1907. Утворилася перша українська національна команда при Українському Спортивному Гуртку у Львові – майбутня "Україна” (Львів).
1908. Перша футбольна команда в Харкові. Відбувся перший чемпіонат Буковини. Чемпіон – ДФК.
1909. Перше закордонне турне галицького клубу – "Чорні” (Львів) грав у Чехословаччині. Перші відомості про футбол у Донбасі – у Краматорську.
1910. Перша футбольна команда в Юзівці (Донецьку). Заснована валлійськими службовцями.
1911. По даним деяких джерел, утворення Галицького футбольного союзу та вступ його в Австрійський футбольний союз. Утворилися Одеські та Київські футбольні ліги, і пройшли перші чемпіонати міст (чемпіони відповідно – ОБАК та "Політехніки”). Перші відомості про футбол у Катеринославі (нині – Дніпропетровськ).
1912. Утворився Всеросійський футбольний союз. З нинішніх українських міст у нього ввійшли: Київ, Одеса, Миколаїв, Севастополь, Харків та Юзівка (нині Донецьк). Перший чемпіонат Росії для команд міст. З українських міст брав участь тільки Харків. Утворилася Харківська ліга.
1913. Одеса – чемпіон Російської імперії. Фінал: Одесса-Санкт-Петербург-4:2. Перший чемпіонат Галичини. "Погонь” (Львів) посіла третє місце. Утворилася футбольна ліга Донбасу. В Австрійський футбольний союз вступив клуб "Україна” (Львів).
1914. УАЦ (Ужгород) став чемпіоном Північно-Східної Угорщини. Ліги українських міст утворили Південноросійський футбольний союз. Перший візит іноземної команди на українську землю – турне "Фенербахче” (Стамбул) в Одесі й Миколаєві. Перший міжнародний матч на українській землі. "Шереметьєвський гурток спорту” (Одеса) – "Фенербахче” – 2:1.
1916. Утворення Кптеринославської футбольної ліги.
1920. Утворення Львівського окружного футбольного союзу та Українського союзу змагань.
1921. Перший чемпіонат УРСР. Чемпіон – Харків. Перший чемпіонат Польщі. Серед учасників (5 команд) львівська "Погонь” – 4-е місце. Перший чемпіонат Румунії. Брала участь "Полонія” (Чернівці).
1922. Харків під прапором УРСР посів друге місце у відкритому чемпіонаті РСФСР.